Transport konia

Transport konia

W okresie zawodów i konkursów jeździeckich zwykle należy przetransportować konia w miejsce, w który odbywają się zawody. Niestety nie wszystkie konie dobrze znoszą przejażdżki przyczepą.
Co jest potrzebne do transportu i w jaki sposób przygotować konia i wprowadzić go do przyczepy?

1. Przyczepa bądź koniowóz
Przyczepka to najtańszy środek transportu dla konia, dostępne są przyczepy dla jednego konia bądź dwóch. Zazwyczaj przyczepki posiadają miejsce do przechowywania sprzętu jeździeckie w tylnej części.
Koniowóz zwykle pomieści od 2 do 10 koni w bardzo wygodnych warunkach. Koniowozy można porównać do kampera, niektóre posiadają nawet miejsce na nocleg, kuchnię i łazienkę co może być bardzo przydatne podczas zawodów jeździeckich, które trwają dłużej niż jeden dzień. W takim koniowozie będziemy samowystarczalni, posiadają one dużą przestrzeń na przechowywanie wszystkich potrzebnych akcesoriów jeździeckich i innych potrzebnych rzeczy a dla konia.


Aby zachować najwyższy poziom bezpieczeństwa najlepiej wyłożyć ściany wybranej przyczepy czymś miękkim aby zapobiec otarciom bądź innym kontuzjom, które mogłyby poszykować nam plany na zawodach.
Przed transportem pamiętajmy aby wyposażyć konia w derkę transportową i długie ochraniacze transportowe do ochrony końskich nóg.

2. Jak nauczyć konia wchodzić do przyczepy

Najlepszym sposobem jest wczesna nauka wchodzenia konia do przyczepy, tak aby przed zawodami nie wpychać na siłę zestresowanego konia.
Kilka dni przed zawodami warto wejść z koniem do przyczepy kilka razy i nakarmienie go w środku aby kojarzyło mu się to z czymś przyjemnym. Można również postawić przyczepkę gdzieś na padoku, żeby koń mógł w spokoju przyzwyczaić się do niej.
Warto również wprowadzić do przyczepy innego konia, który jest już nauczony wchodzenia bez stresu, co z pewnością zachęci bardziej naszego konia.
Prócz tego warto stosować system nagród podczas nauki np. w postaci marchewek bądź ulubionych przysmaków.


3. Transport

Podczas transportu należy pamiętać o derce transportowej, o ochraniaczach na nogi oraz na ogon, kantar do transportu najlepiej miękki, nie powodujący otarć oraz uwiąz do przywiązania konia w przyczepie.
W chłodne dni derka będzie jak najbardziej wskazana, lecz w upalne dni należy pamiętać o częstych postojach i nawodnić konia wraz z podaniem mu paszy.
Po przyjeździe na miejsce, należy wyprowadzić konia z przyczepy i pozwolić mu chwilę rozprostować nogi, pochodzić po padoku czy trawie i odstresować się a w ciepłe dni podać wodę i upewnić się, że koń nie jest spocony w tym przypadku warto mieć ze sobą derkę osuszającą.

A horse rider in equestrian show jumping competition

Transport naszego konia może wydawać się bardzo trudna, ale w zależności ile czasu poświęcimy na przygotowanie go do podróży może okazać się to wcale nie takie trudne. Odpowiednie przygotowanie konia i czas jaki mu poświęcimy jest kluczowy i może okazać się bardzo pomocny gdy przed zawodami koń nie będzie zestresowany samą podróżą.

Comments are closed.