Czaprak – czym jest? Poznaj ich najpopularniejsze rodzaje oraz marki.

Czaprak – czym jest? Poznaj ich najpopularniejsze rodzaje oraz marki.

Historia czapraków sięga kilku wieków wstecz. Niegdyś pierwsze tego typu elementy były kosztowne, wyszywane złotem, srebrem czy jedwabiem, potem zaś wykonywane z tkanin płóciennych, filcu czy też szlachetnego sukna wełnianego. Miały one na celu ochronę konia, pełniąc jednocześnie funkcje ozdobne.

Dziś czapraki nieco zmieniły swój wygląd, jednak pełnione przez nie funkcje pozostały takie same.

Co to jest czaprak?

Czaprak jest nie nieodłączny wręcz element wyposażenia każdego konia. Spełnia on niezwykle istotne zadanie, a mianowicie wypełnia przestrzeń znajdującą się pomiędzy skórą zwierzęcia, a umieszczonym na jego grzbiecie siodłem.

Chcesz kupić czaprak w dobrej cenie? Sprawdź ofertę sklepu jeździeckiego Equishop: https://www.equishop.com/pl/35-czaprak-dla-konia-czapraki-dla-koni-potnik

Czaprak spełnia kilka istotnych funkcji. Do jego głównych zadań należy ochrona skóry konia przed rozmaitymi otarciami czy urazami, które mogą zostać spowodowane przez siodło.

Kolejną ważną jego rolą jaką pełną czapraki jest funkcja wentylacyjna – mają one bowiem pochłaniać pot ze skóry zwierzęcia, skutecznie blokując jednocześnie przedostanie się wilgoci do samego siodła.

Nie bez znaczenia jest także pomoc w bardziej równomiernym rozłożeniu wagi jeźdźca.

Czaprak – najpopularniejsze rodzaje

W przypadku elementu, jakim jest czaprak, należy zwrócić uwagę na jego optymalny dobór. Czapraki wybiera się w zależności od posiadanego siodła. Wynika to z różnego rozkładu punktów nacisku na koński grzbiet oraz ze specyfiką ukształtowania samego siodła.

Wyróżniamy następujące rodzaje czapraków:

Rodzaje, rozmiary czapraków
Rodzaje czapraków
  • Czaprak skokowy – sprawdza się w przypadku skoków przez przeszkody. Należy bezwzględnie zadbać by był on odpowiednio dopasowany, w przeciwnym razie siły działające podczas skoku spowodują jego przemieszczanie. Ponadto czaprak tego rodzaju posiada antypoślizgowe wstawki i skutecznie odprowadza pot z grzbietu konia.
  • Czaprak wszechstronny – jest delikatnie bardziej wydłużony niż czaprak skokowy i zaokrąglony. Tern rodzaj jest optymalnym wyborem podczas trenowania zarówno skoków, jak i ujeżdżania.
  • Czaprak ujeżdżeniowy – odznacza się wydłużonym kształtem, dopasowanym do siodła. Charakteryzuje się wysokim wycięciem na kłębie, zapewniającym zwierzęciu maksymalną wygodę.

Czaprak – najpopularniejsze marki

W ofercie sklepów dostępne są różne marki odznaczające się świetną jakością czapraków. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć z pewnością czaprak Eskadron, Spooks, Horze czy Le Mieux.

Odznaczają się one wysoką jakością wykonania, dzięki czemu będą służyły przez długi czas.

Oprócz niekwestionowanych zalet praktycznych, jak zapewnienie optymalnej amortyzacji czy odprowadzanie wilgoci, czapraki te prezentują niezaprzeczalne walory estetyczne.

Dostępne są w wielu niesamowitych kolorach oraz wzorach, zarówno tych klasycznych jak i bardziej nowoczesnych. Niektóre modele posiadają zdobienia w postaci lamówek, haftów czy też futrzanych ozdób.

Comments are closed.