Krótki poradnik o podkładkach pod siodło

Krótki poradnik o podkładkach pod siodło

Jazda konna wymaga odpowiedniego przygotowania oraz sprzętu. Należy do niego nie tylko wyposażenie jeźdźca – takie jak odpowiednie buty, ubiór czy kask, ale również to, co poprawia komfort konia. Są to między innymi podkładki pod siodło.

Zastosowanie podkładek pod siodło

Zadaniem podkładek pod siodło ma być przede wszystkim ochrona grzbietu. Poprawiają sposób ułożenia siodła, amortyzują wstrząsy oraz uderzenia o kręgosłup oraz odpowiednio rozkładają nacisk. Nie jest to jednak rozwiązanie na tyle uniwersalne, żeby poprawić sytuacje, gdy siodło jest źle dobrane i w ogóle nie pasuje na konia. Zbyt szerokiego lub za długiego siodła nie będzie w stanie skorygować nawet najlepsza podkładka, zatem w przypadku nieprawidłowego doboru siodła polecamy wybrać się do rymarza lub zakup nowego produktu.

Rodzaje podkładek

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów podkładek pod siodło. Która zatem wybrać, aby spełniła potrzeby naszego podopiecznego?

  • Podkładka z futra naturalnego – to bardzo gruba podkładka, którą najczęściej wykonuje się z wełny owczej. Dobrze wchłania wilgoć i amortyzuje wstrząsy, jednak przyjęło się, że przy jej użyciu siodło powinno być większe o jeden rozmiar.
  • Podkładka z futra sztucznego – tego typu produkty są lepszej i gorszej jakości, jednak bez względu na cenę – zawsze będzie dobrze wyglądało tylko na początku. Sztuczne futro ma to do siebie, że łatwo się mechaci, zbija i szybko zaczyna wyglądać po prostu nieładnie. Oprócz walorów estetycznych podkładka z futra sztucznego jest mniej elastyczna i słabiej amortyzuje wstrząsy – szczególnie gdy jest już trochę wysłużona.
  • Podkładka żelowa – produkt bez wątpienia bardzo łatwy w utrzymaniu czystości. Wystarczy ją po użyciu wypłukać pod bieżącą wodą i wytrzeć lub pozostawić do samodzielnego wyschnięcia. Dobrze chroni plecy przed wstrząsami i równomiernie rozkłada nacisk. Żelowy materiał nie absorbuje potu, nie przyczynia się do rozwoju bakterii. Jej mała grubość ułatwia przechowywanie i mycie. Często posiadają perforowaną fakturę, co zapewnia skórze dopływ świeżego powietrza.
  • Podkładka z gąbki – funkcjonalność podkładek z gąbki jest podobna do tych ze sztucznego futra. Tak samo lubią się ubijać i odkształcać. I o ile gąbka na początku wraca do pierwotnego kształtu, tak z czasem traci na plastyczności i łatwiej się niszczy. Jej niska cena zachęca do zakupu, jednak polecamy ją raczej jako krótkie, awaryjne rozwiązanie.
  • Podkładka z pianki – stanowią bardzo dobre rozwiązanie, podobne do podkładek żelowych Są równie lekkie, elastyczne i proste w utrzymaniu w czystości. Są zdecydowanie lepszym wyborem niż gąbki. Lepiej amortyzują i zapewniają wyższy komfort. Często są specjalnie profilowane, przez co siodło układa się jeszcze lepiej. Podkładki wykonywane są ze sztywnej piany lub pianki typu memory foam. Ta druga chętnie stosowana jest jako wypełnienie, gdyż pod wpływem ciepła ciała przyjmuje kształt końskiego grzbietu.

Świadomy wybór

Dobór odpowiedniej podkładki jest wyborem bardzo osobistym i zależy od wielu czynników, między innymi zasoby finansowe, częstotliwość czy styl jazdy. Podejmując wybór, trzeba mieć przede wszystkim na uwadze bezpieczeństwo własne oraz naszego podopiecznego.

Comments are closed.