Podstawowy sprzęt jeździecki – lista najważniejszych elementów wyposażenia konia i jeźdźca

Podstawowy sprzęt jeździecki – lista najważniejszych elementów wyposażenia konia i jeźdźca

Jazda konna w przeszłości była sportem tylko dla „wybranych”. Dziś jednak staje się coraz bardziej popularna wśród młodzieży oraz osób, które po prostu chcą spróbować swoich możliwości. Bardzo dużą rolę w tym, jak będzie przebiegała jazda, odgrywa sprzęt jeździecki. Sprzęt do jazdy konnej musi zostać umiejętnie dobrany i dostosowany do potrzeb konia oraz jeźdźca. Jeżeli jednak dopiero zaczynamy, sprzęt jeździecki nie powinien być głównym zmartwieniem – zazwyczaj dużą część potrzebnego wyposażenia możemy pożyczyć w ośrodku jeździeckim. Na późniejszym etapie zakup staje się znacznie bardziej aktualnym tematem, dlatego doradzamy, jaki sprzęt do jazdy konnej warto się zaopatrzyć.

Wyposażenie jeźdźca

Kask/kasko-toczek

Dziewczyna z kaskiem jeździeckim Samshield

Podstawowym zabezpieczeniem jeźdźca, nawet bardzo doświadczonego obowiązkowo musi być kask. Głowa to najbardziej narażona część ciała w sytuacji upadku, dlatego nie można zapomnieć o kasku wysokiej jakości. Warto szukać kasków z atestami, ponieważ tylko wtedy mamy pewność, że są dostosowane do obowiązujących norm. W przypadku kasko-toczka mówimy o niczym innym jak o kasku w kształcie toczka.

Kurtki jeździeckie

Jeźdźcy w kurtkach i kamizelkach do jazdy konnej

To, czy zakup kurtki jeździeckiej jest konieczny, zależy głównie od tego, czy planujemy jazdę w plenerze w chłodniejsze dni lub w zimie. Dobrej jakości kurtka powinna zapewniać kompleksową ochronę przed wiatrem i być wodoodporna. Niektóre modele posiadają także specjalne systemy kieszeni, które mogą okazać się bardzo przydatne przy długich wyjazdach.

Rękawiczki

Dziewczyna w kasku oraz rękawiczkach Samshield V-Skin Swarovski

W przypadku rękawiczek do jazdy konnej możemy wybierać spośród odmian letnich i zimowych. Wykorzystuje się je w celu zabezpieczenia dłoni i ułatwieniu sobie trzymania wodzy.

Bryczesy

Natalia Mierzejewska w legginsach jeździeckich Kingsland

Są to spodnie bezszwowe, które umożliwiają komfortową jazdę. Z racji swojej grubości (są nieco grubsze niż leginsy) sprawiają, że łatwiej utrzymać pozycję w siodle.

Sztyblety/oficerki

Dziewczyna w typowym ubiorze konkursowym, we fraku, koszulki konkursowej, bryczesach, sztybletach i czapsach

Przejdźmy teraz do obuwia. Sztyblety są butami za kostkę, natomiast oficerki to wysokie, zabudowane buty. Sztyblety wydają się bardziej uniwersalnymi butami, jednak warto dokupić do nich dodatkowe cholewy, aby chroniły nas w taki sam sposób jak oficerki. Obuwie powinno posiadać niewielki obcas, ponieważ to powstrzymuje ześlizgiwanie się stóp ze strzemion.

Ochraniacz na plecy

Jeźdźcy w kamizelkach ochronnych Dainese

To rodzaj wyposażenia, który stosowany jest jedynie w przypadku skoków i jazdy po cięższych terenach, ponieważ nie jest zbyt wygodnym przedmiotem podczas rekreacyjnej jazdy.

Bat

Zakup bata nie jest zazwyczaj potrzebny, ponieważ ośrodki jeździecki zazwyczaj pozwalają na to, aby wypożyczyć sprzęt do jazdy konnej. Jeżeli jednak posiadamy własnego konia, warto zakupić własny bat, który będzie stosowany do wielkości zwierzęcia. Nie ma się jednak czego obawiać, ponieważ bat nie jest narzędziem przeznaczonym do bicia, a ma jedynie służyć jako pomoc w komunikacji jeźdźca ze swoim koniem.

Podstawowe wyposażenie konia

Siodło

Siodło Prestige Italia X-Perience w skórze LUX i kolorze koniakowym

Siodło to oczywiście jeden z podstawowych elementów wyposażenia dla każdego jeźdźca. Sama kwestia wyboru nie jest już jednak taka oczywista. Głównie zależy ona od tego, jaką formą jeździectwa się zajmujemy, ponieważ siodła używane do jazdy terenowej, skoków oraz ubitym podłożu różnią się od siebie. Poza tym siodło musi zostać dopasowane do budowy samego konia. Zazwyczaj niestety nie można przekonać się o tym przed zakupem, dlatego bardzo ważne jest obserwowanie reakcji zwierzęcia.

Czaprak

Osiodłany koń w czapraku, ze strzemionami i puśliskami

Czerpak jest podkładką pod siodło, której głównym zadaniem jest ochrona grzbietu konia i zapewnienie mu komfortu. Zazwyczaj wykonywany jest z chłonnego i miękkiego materiału, który można łatwo wysuszyć po skończonej jeździe. Najważniejsza kwestia przy wyborze? Właśnie wspomniany materiał.

Strzemiona, ogłowie, popręg i puśliska

Strzemiona to pałąki, w których jeździec trzyma stopy podczas jazdy na wierzchowcu. Umożliwiają zajęcie prawidłowej i wygodnej pozycji w siodle oraz komfortową jazdę. Trzeba je dobrać pod swój rozmiar stopy. Ogłowie to uzda najczęściej robiona z rzemienia, którą nakłada się na głowę konia. Popręg to pasek wykorzystywany do zapięcia siodła. Znajduje się pod brzuchem konia. Puśliska są natomiast paskami, na których wiszą strzemiona. Sprzęt jeździecki to bardzo istotna kwestia, ponieważ nieodpowiedni dobór może znacznie pogorszyć komfort jazdy, zarówno dla konia, jak i dla jeźdźca. Oznacza to, że wybór zawsze powinien być przemyślany i rozważny.

Comments are closed.