Bryczesy – spodnie jeździeckie

Bryczesy – spodnie jeździeckie

Wielu z Was wie, że bryczesy to po prostu spodnie do jazdy konnej. Czy jednak kiedykolwiek zastanawialiście się jak doszło do tego, że współcześnie posiadają one właśnie taki krój? Czy wiecie na przykład, że bryczesy pochodzą od armii napoleońskiej? Oczywiście nie były to dokładnie takie bryczesy jak w ofercie dzisiejszych sklepów jeździeckich, jednak stanowiły pierwowzór i pomimo tego, że ich krój bardzo ewoluował na przestrzeni lat i został dostosowany do wymagań sportowych, to bardziej klasyczne bryczesy wciąż są używane w wojskowych oddziałach konnych.

Jakie rodzaje bryczesów można wyróżnić dzisiaj? Przede wszystkim trzeba wspomnieć o tzw. leju. Jest to specjalnie wzmacniany fragment bryczesów, często wykonany z materiału, który w znaczny sposób zwiększa tarcie, a w związku z tym także przyczepność jeźdźca do siodła. W przypadku bryczesów przeznaczonych do skoków przez przeszkody zwykle będzie to lej kolanowy, natomiast w przypadku ujeżdżenia pełny lej.

Poza tym dzisiejsza oferta bryczesów obfituje w bardzo szeroką paletę kolorów. Jaki kolor powinieneś wybrać? To oczywiście zależy od okazji. Do stajni i codziennych treningów możesz wybrać jakikolwiek kolor Ci się wymarzy. Do zawodów powinieneś wybrać kolor biały lub kremowy.

Więcej na temat historii bryczesów, ich krojach, kolorach i typach przeczytasz na blogu Equishop.

O bryczesach przeczytacie także rozszerzony ostatnio wpis Wikipedii.

Comments are closed.