Pielęgnacja końskich kopyt zimą
Oporządzanie konia przed jazdą
Przed założeniem na konia siodła i ogłowia oraz przed zaprowadzeniem go na miejsce, gdzie będzie się odbywać jazda, konia należy starannie i dokładnie oporządzić. Resztki siana, piasku, kamieni i odchodów, które mogą utknąć w kopytach czy w sierści, mogą sprawiać zwierzęciu ból podczas chodu pod jeźdźcem. Z tego powodu niezwykle ważne jest codzienne zadbanie o czystość i komfort konia. O wyczesywaniu końskiej sierści czy zaplataniu warkoczyków na grzywie i ogonie zwykle ich opiekunowie pamiętają. Nie są to trudne zadania i sprawiają one przyjemność zarówno zwierzęciu, jak i człowiekowi. Natomiast grzebanie w końskich kopytach, które stawały na różnych substancjach – włącznie z odchodami – jest mniej przyjemne, podobnie jak unoszenie każdej z czterech ciężkich kończyn. Dlatego jest czasami pomijane. A jest to błąd, gdyż higiena kopyt jest bardzo ważna w końskiej profilaktyce.
Kopystka… I co jeszcze?
Do czyszczenia końskich kopyt służy przyrząd zwany kopystką. Z jednej strony posiada ona metalowy szpikulec, służący do wydłubywania ostrych przedmiotów i zaschniętego błota, które mogły utknąć pod kopytem, a z drugiej sztywną szczotkę, za pomocą której można wymieść brud z trudno dostępnych miejsc. Końskie kopyta to odpowiednik ludzkich paznokci, wobec czego należy o niej zadbać. Są niezwykle wrażliwe na zmianę pór roku, szczególnie wilgotności powietrza i temperatur. Latem należy bezwzględnie unikać ciągłego, naprzemiennego moczenia i suszenia kopyt. Zimą, szczególnie mroźną, należy dbać, żeby na kopytach nie pojawiały się pęknięcia. Pomagać mogą w tym profesjonalne preparaty, przygotowane specjalnie z myślą o koniach, szczególnie w przypadku ujemnych temperatur. Jednym z najskuteczniejszych preparatów na rynku jest smar Winter Hoof marki Veredus.
Cudowny skład
Smar Winter Hoof należy do szerokiej gamy smarów do kopyt wyprodukowanych przez markę Veredus, włoskiego producenta akcesoriów jeździeckich i sprzętu dla koni, słynącego z najwyższej jakości produktów i najwyższych standardów wykonania. W ofercie marki Veredus królują ochraniacze dla koni, ale miłośnik jeździectwa znajdzie w niej również doskonałe środki do pielęgnacji koni i wyroby skórzane. Korzystając z wieloletniego doświadczenia, Veredus opracował skład smaru do pielęgnacji kopyt przystosowany do aplikacji w warunkach niskich temperatur. Jego częścią są olejek tymiankowy, witamina E oraz lanolina. Obecność witaminy E przyspiesza regenerację kopyta i odżywia tkankę, podobnie, jak w przypadku ludzkich paznokci. Olejek tymiankowy, wysycając tkankę kopyta, tworzy na nim warstwę ochronną. Natomiast lanolina zapewnia elastyczność i giętkość kopyta.
Sposób użycia
Niezwykle skuteczny w działaniu smar Winter Hoof jest bardzo łatwy w użyciu. Ma specyficzną konsystencję, dzięki której swobodnie się go rozprowadza na kopycie w niskich temperaturach. Przed nałożeniem smaru, kopyta należy bezwzględnie wyczyścić. Dopiero po upewnieniu się, że kopyta są pozbawione brudu i nie wykazują oznak zakażenia i poważnego zranienia, należy smar nałożyć obfitą warstwą na ścianę, podeszwę i strzałkę kopyta. Smar należy stosować codziennie, dlatego warto się zaopatrzyć w odpowiedni zapas przed nadejściem zimy.